Tapu vekaleti işlemi hakkında bilinmesi gerekenler

Tapu vekaleti işlemi hakkında bilinmesi gerekenler

Tapu vekalet işlemi için neler yapmak gerekiyor ?

Belirli bir kişinin başka birisi adına işlem yapabilmesi için o kişiden yazılı ve imzalı bir vekaletname alması gerekiyor. Farklı amaçlar için de geçerli olan vekaletname, tapu işlemlerinde de kullanılabiliyor. Vekil atama işlemiyle ilgili problemlerle karşı karşıya gelmemek adına tapu vekaleti için gereken belgelerden, vekaletnamenin tüm detaylarına dikkat etmeniz gerekiyor.

1. Tapu vekaleti için gereken belgeler

Vekalet verecek olan kişinin TC kimlik numarası ve 2 adet vesikalık fotorğafı bulundurması gerekiyor. Tapu dairesi kimlik olarak sadece pasaport ve nüfus cüzdanı kabul ettiğinden dolayı ehliyet geçersiz sayılıyor. Diğer bir şartta da vesikalık fotoğrafınızın son 6 aya ait olması gerekiyor.

2. Tapu vekaleti nerede gerçekleşir?

Vekaletnamenin kanun olarak geçerli olabilmesi için TC kimlik numarasını içeren bir nüfus cüzdanı veya pasaport ve 2 adet vesikalık fotoğrafla notere başvuruluyor.

3. Tapu vekaletinin kapsamı

Vekaletname pek çok işlem için kullanıldığından dolayı sözleşmede neleri kapsayabileceği açık bir şekilde belirtilmeli. Sözleşmede kapsama alanı belirtilmediğinde ileride bir çok problemin çıkabileceğinide göz önünde bulundurmak gerekiyor.

4. Tapu vekaletiyle yapılabilecekler

Vekaletnamede hangi işlemler belirlenmiş ise vekil sadece o tapu vekaletiyle işlem yapabiliyor. Bu sebebple konut satışı ve ya kira işlemi mi yapılacak yoksa ipotek mi yapılacak sözleşmede belirtilmesi gerekiyor.

5. Tapu vekaletinin iptali

Azil yapılması sonucunda vekalet sona eriyor. Azil işlemi herhangi bir noter den yapılabilceği gibi tapu dairelerindende yapılabilir. Azil yapıldığı andan itibaren vekil tapuda hiçbir şey yapamıyor.

vekalet

 Diğer Haberler

  • POLZEN GAYRİMENKULDEN ŞENTEPE   MAHALLESİNDE SATILIK SIFIR  DAİRE DAİRENİN ÖZELLİKLERİ 6 KATLI BİNANIN YÜKSEK  GİRİŞ KATI. KUZEYBATI CEPHE  SOLDA HIZLI TRENİ GEÇMEDEN ŞEHİTLER CAMİSİNE YAKIN YERDE BANKA KREDİSİ DAİRE EXPER...
    29 Ocak 2018
  • Gayrimenkul yatırımının, ‘’uzun ömürlü” olması, bütün insanların finansal gelişiminin bir parçası olması manasına gelir. Gayrimenkul yatırımını gazetelerden, kitaplardan öğrenmeniz olanaksız olmasa da çok zorludur. Her gün çevrimiçi emlak ilanlarını...
    10 Haziran 2016
  • Gayrimenkule yatırım yapacaklara tüyolar Konut sektörü Nisan ve Mayıs aylarında yılın en hareketli dönemlerine giriyor Kentsel nüfustaki hızla artış bağlı olarak yaşanılan fiziki büyüme, özelliklede metropollerde olmak üzere gayrimenkulü en iyi yat...
    10 Haziran 2016

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.